LEKTURY dla LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO INTEGRACYJNEGO TRZYKLASOWEGO w roku szkolnym 2020/2021

DLA ABSOLWENTÓW GIMNAZJUM:

KLASA II

KLASA III

  • William Szekspir, Makbet,
  • Johann Wolfgang Goethe, Cierpienia młodego Wertera,
  • Adam Mickiewicz– wybrane sonety i inne wiersze (w tym Romantyczność), Dziady część III,Pan Tadeusz,
  • Bolesław Prus, Lalka,
  • Joseph Conrad, Jądro ciemności;
  • Władysław Stanisław Reymont Chłopi (tom I –Jesień),
  • Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara,
  • Stefan Żeromski, wybrany utwór Ludzie bezdomniPrzedwiośnie,
  • Zofia Nałkowska, Granica,
  • Maria Konopnicka, Mendel Gdański,
  • Stanisław Wyspiański, Wesele,
  • Juliusz Słowacki, Cyprian Norwid, Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leopold Staff – wybrane wiersze.
  • Bolesław Leśmian, Julian Tuwim, Jan Lechoń, Julian
  • Przyboś, Józef Czechowicz, Konstanty Ildefons Gałczyński – wybrane wiersze,
  • Jarosław Iwaszkiewicz, Bruno Schulz, Tadeusz Borowski –
  • wybrane opowiadania,
  • Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz, Czesław
  • Miłosz, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert,
  • Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Stanisław Barańczak –
  • wybrane wiersze,
  • Miron Białoszewski – wybrane utwory,
  • wybrany dramat dwudziestowieczny z literatury polskiej
  • (np. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Sławomira Mrożka
  • lub Tadeusza Różewicza),
  • wybrana powieść polska z XX lub XXI w. (np. Marii
  • Kuncewiczowej Cudzoziemka, Zofii Nałkowskiej Granica,
  • Józefa Mackiewicza Droga donikąd, Stanisława Lema
  • Solaris, Juliana Stryjkowskiego Austeria, Tadeusza
  • Konwickiego Kronikawypadków miłosnych),
  • wybrana powieść światowa z XX lub XXI w. (np. Franza
  • Kafki Proces, Alberta Camusa Dżuma, George’a Orwella
  • Rok 1984, Isaaca Bashevisa Singera Sztukmistrz z Lublina,
  • Gabriela Garcii Marqueza Sto lat samotności, Umberto Eco (Imię róży).

LEKTURY dla LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO  INTEGRACYJNEGO CZTEROKLASOWEGO w roku szkolnym 2020/2021

DLA ABSOLWENTÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

KLASA I

KLASA II

KLASA III

KLASA IV

  • Adam Mickiewicz, Konrad Wallenrod, Dziady cz. III,
  • Juliusz Słowacki, Kordian; zakres  rozszerzony  Lilla Weneda
  • Zygmunt Krasiński, Nie – Boska komedia
  • Henryk Sienkiewicz, Potop
  • Bolesław Prus, Lalka, Z legend dawnego Egiptu
  • Eliza Orzeszkowa, Gloria victis
  • Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara